Prazna košarica?
Možemo pretpostaviti da je to samo zato što niste vidjeli naše najnovije ponude
Sensilab za svoje web stranice koristi kolačiće koji ne pohranjuju osobne podatke. Neki su kolačići možda već instalirani. Nastavljajući s korištenjem naših web stranica, pristajete na njihovo korištenje.
Kontaktirajte nas putem interneta ili nas pozovite na 01 353 5434
100% garancija na zadovoljstvo
Besplatna dostava iznad 35 EUR
Sikavica, cvjetna biljka porijeklom iz mediteranske regije, stekao je široku popularnost kao snažan dodatak zdravlju. Ponajviše je postao popularan zbog blagotvornog djelovanja na jetru. Međutim, postoje mnoge druge obećavajuće upotrebe i prednosti koje treba otkriti.
Ovaj vodič istražuje zašto se sikavica smatra jednim od najučinkovitijih prirodnih lijekova za zdravlje jetre, što podupiru tradicionalne upotrebe i znanstvena istraživanja. Također ćemo istražiti njegove druge potencijalne dobrobiti i kako je moderna znanost napravila napredak u povećanju njegove bioraspoloživosti.
Sikavica (Silybum marianum) ima dugu povijest korištenja u tradicionalnoj medicini, koja datira više od 2000 godina. Njenu terapeutsku primjenu dokumentirale su razne drevne civilizacije, uključujući Grke, Rimljane i Egipćane. Ove povijesne upotrebe daju temelj za modernu reputaciju ove snažne biljke koja pomaže jetri.
Starogrčka i rimska medicina
Grci i Rimljani među prvima su prepoznali ljekovitu vrijednost sikavice. Drevni grčki liječnik Dioscorides, u svom temeljnom djelu “De Materia Medica,” opisao je korištenje sjemenki sikavice za liječenje ugriza zmija i raznih bolesti povezanih s jetrom.
Rimljani su, na sličan način, koristili sikavicu kao lijek za bolesti jetre, probavne probleme i probleme sa žučnim mjehurom. Plinije Stariji, rimski prirodoslovac, također je primijetio njenu upotrebu u svojim enciklopedijskim spisima.
Europska biljna medicina
Tijekom srednjeg vijeka, sikavica je ostala glavna namirnica u europskoj biljnoj medicini. Obično se koristila za liječenje poremećaja jetre i žučnog mjehura i žutice te za poticanje proizvodnje žuči.
Travari tog vremena, poput Nicholasa Culpepera, hvalili su njenu sposobnost da podrži jetru i liječi stanja poput hepatitisa i ciroze. Također se vjerovalo da sikavica štiti od štetnih učinaka alkohola i toksina iz okoliša.
Tradicionalna kineska medicina
U tradicionalnoj kineskoj medicini (TCM), sikavica je cijenjena zbog svojih detoksikacijskih svojstava. Koristila se za čišćenje topline i uklanjanje toksina iz jetre, podržavanje funkcije jetre i poboljšanje cjelokupnog zdravlja. Stručnjaci TCM-a često su kombinirali sikavicu s drugim biljkama kako bi poboljšali njene terapeutske učinke.
Ayurvedska medicina
U ayurvedskoj medicini, sikavica se koristila za uravnoteženje tjelesnih doša (energetske snage) i poboljšanje zdravlja jetre. Često se propisivala za stanja povezana s jetrom, uključujući upalu, povećanje i kongestiju. Svojstva hlađenja i čišćenja biljke učinila su je prikladnom za liječenje raznih poremećaja pitta (povezanih s vrućinom).
Narodna medicina
U različitim kulturama i narodnim tradicijama, sikavica se koristila za razne bolesti. U europskoj narodnoj medicini koristila se za liječenje kožnih bolesti, poput ekcema i psorijaze, zbog svojih protuupalnih svojstava. Također se koristila kao prirodni lijek za menstrualne poremećaje i za potporu laktacije kod dojilja.
Moderna tradicionalna uporaba
Danas, tradicionalna uporaba sikavice i dalje utječe na njenu primjenu u prirodnoj i holističkoj medicini. Naširoko se koristila za potporu detoksikaciji jetre, poboljšanju probave i promicanju cjelokupnog zdravlja. Povijesna reputacija biljke kao tonika za jetru ostaje njen najistaknutiji atribut, potkrijepljen anegdotskim dokazima i znanstvenim istraživanjima.
Tradicionalna upotreba sikavice, posebno za zdravlje jetre, opsežno je potvrđena modernim znanstvenim istraživanjima. Aktivni spoj u sikavici, poznat kao silimarin, sastoji se od skupine flavonoida, uključujući silibin, izosilibin, silidijanin i silikristin. Ovi spojevi su prvenstveno odgovorni za terapeutske učinke biljke.
Jedna od najbolje dokumentiranih dobrobiti sikavice je njegovo svojstvodaštiti jetru. Pokazalo se da silimarin štiti stanice jetre od oštećenja uzrokovanih toksinima, alkoholom i lijekovima. To čini stabiliziranjem staničnih membrana, sprječavanjem ulaska toksina i povećanjem regenerativne sposobnosti stanica jetre.
Kliničke studije i istraživanja
Brojne kliničke studije istraživale su djelovanje sikavice na jetru. Ove studije daju čvrste dokaze o njegovoj učinkovitosti u liječenju raznih bolesti jetre.
Jedno od jedinstvenih svojstava silimarina je njegova sposobnost da potiče regeneraciju jetre. Istraživanja su pokazala da silimarin može potaknuti proizvodnju novih jetrenih stanica, pomažući u popravku i regeneraciji oštećenog jetrenog tkiva.
Studija objavljena u Phytotherapy Research pokazala je da silimarin poboljšava regeneraciju jetre kod štakora nakon djelomične hepatektomije (kirurško uklanjanje dijela jetre). Ovaj regenerativni učinak ključan je za bolesnike s jetrenim bolestima kod kojih je smanjena sposobnost regeneracije jetre.
Osim svojih antioksidativnih svojstava, silimarin ima snažno protuupalno djelovanje. Sprječava proizvodnju upalnih citokina koji igraju ulogu u kroničnim bolestima jetre.
Smanjenjem upale, sikavica pomaže u zaštiti jetre od daljnjeg oštećenja i podupire proces ozdravljenja.
Također se pokazalo da silimarin modulira imunološki sustav, povećavajući sposobnost tijela da se bori protiv infekcija i obnavlja oštećena tkiva. Ovo je posebno korisno u stanjima poput hepatitisa, gdje imunološki sustav igra ključnu ulogu u napredovanju bolesti i oporavku.
Istraživanje raka
Nova istraživanja sugeriraju da bi sikavica mogla imati potencijalna antikancerogena svojstva. Laboratorijske studije pokazale su da silimarin može inhibirati rast stanica raka i potaknuti apoptozu (programiranu smrt stanica) kod određenih vrsta raka, uključujući rak prostate, dojke i kože.
Smatra se da su antikancerogeni učinci silimarina rezultat njegove sposobnosti da inducira zaustavljanje staničnog ciklusa, inhibira angiogenezu (stvaranje novih krvnih žila koje hrane tumore) i pojačava učinkovitost kemoterapijskih lijekova. Iako su potrebna dodatna istraživanja, ova otkrića naglašavaju potencijal mlijeka čička kao komplementarne terapije u liječenju raka.
Sikavica se općenito dobro podnosi, s malom učestalošću nuspojava. Uobičajene nuspojave, ako se jave, blage su i mogu uključivati gastrointestinalne smetnje poput mučnine, proljeva i nadutosti.
Dok većina ljudi odlučuje napraviti kratku kuru sikavice za jetru dva ili tri puta godišnje, kliničke studije su pokazale da je sikavica sigurna za dugotrajnu upotrebu, čak i pri visokim dnevnim dozama.
Preporuke za doziranje
Sikavica je dostupan u različitim oblicima, uključujući kapsule, tablete, tinkture i čajeve. Najučinkovitiji oblik obično je standardizirani ekstrakt koji sadrži 70-80% silimarina.
Za podršku jetri, uobičajena doza je 200-400 mg standardiziranog ekstrakta čička, dva do tri puta dnevno. Međutim, doze mogu varirati ovisno o individualnom zdravstvenom stanju i trebaju se odrediti u dogovoru s liječnikom.
Jedan od glavnih problema s mliječnim čičkom za jetru je niska bioraspoloživost silimarina. To znači da tijelo apsorbira i iskorištava samo mali dio aktivnog sastojka, što ograničava njegovu učinkovitost.
Kako bi to riješili, znanstvenici su razvili kompleks silibin-fosfatidilkolin, poznat i kao fitosomska tehnologija.
Ovaj kompleks značajno poboljšava apsorpciju i bioraspoloživost silimarina, osiguravajući da veća količina dospije u jetru i ispolji blagotvorno djelovanje.
Zapravo, ekstrakt sikavice u obliku fitosoma je 10 puta bioraspoloživiji i stoga učinkovitiji u usporedbi s običnim standardiziranim ekstraktom.
U užurbanosti modernog života, može biti teško održati zdravu jetru. Prirodni dodaci prehrani od mliječnog čička, međutim, mogu ponuditi snažno sredstvo za pomoć u detoksikaciji jetre i poboljšanju funkcije jetre.
Provođenje kratkotrajnog čišćenja jetre dvaput godišnje pomaže u održavanju vrhunskog stanja vaše jetre, dok bi dulji program detoksikacije jetre mogao biti koristan za one s abnormalnim nalazima jetre.
Hepafar paket za detoksikaciju jetrekoristi snagu ekstrakta sikavice u obliku fitosoma, kao i druge sastojke koji podržavaju jetru, a za koje se zna da podržavaju i pojačavaju njezine učinke, kao što su maslačak, artičoka, đumbir, korijen čička, zeleni čaj, crni papar i vitamini i minerali, poput kolina, selena, cinka i vitamina E.
Sikavica se ističe kao jedna od najučinkovitijih prirodnih lijekova za zdravlje jetre. Njegove dobrobiti protežu se izvan jetre, utječući na žučni mjehur, crijeva, imunološki sustav, kožu, kosti, funkciju mozga i još mnogo toga.
Povećana bioraspoloživost silimarina kroz modernu tehnologiju fitosoma dodatno pojačava njegov terapeutski potencijal, čineći sikavicu nezamjenjivom komponentom dodataka za zdravlje jetre poput Hepafar paketa za detoksikaciju jetre.
Izvori
Tedesco, D., et al. (2004). “Effects of silymarin, a natural hepatoprotector, in periparturient dairy cows.” Journal of Dairy Science, 87(7), 2239-2247.
Loguercio, C., & Festi, D. (2011). “Silybin and the liver: from basic research to clinical practice.” World Journal of Gastroenterology, 17(18), 2288-2301.
Pradhan, S. C., & Girish, C. (2006). “Hepatoprotective herbal drug, silymarin from experimental pharmacology to clinical medicine.” Indian Journal of Medical Research, 124(5), 491-504.
Federico, A., et al. (2017). “A new silybin-vitamin E-phospholipid complex improves insulin resistance and liver damage in patients with NAFLD.” Journal of Gastroenterology, 52(9), 955-962.
Proizvodi za vas