Prazna košarica?
Možemo pretpostaviti da je to samo zato što niste vidjeli naše najnovije ponude
Sensilab za svoje web stranice koristi kolačiće koji ne pohranjuju osobne podatke. Neki su kolačići možda već instalirani. Nastavljajući s korištenjem naših web stranica, pristajete na njihovo korištenje.
Kontaktirajte nas putem interneta ili nas pozovite na 01 353 5434
100% garancija na zadovoljstvo
Besplatna dostava iznad 35 €(263,72kn)
Tokom praznika često sebi dozvolimo više pića, hrane koja se teško vari, više slatkiša, a manje sna... Međutim, ne razmišljamo o tome kako to utiče na našu probavu. Pročitajte kako ublažiti probleme do kojih dolazi kada zaboravimo na količinu namirnica koje pojedemo.
Velike porcije
Ako pojedemo previše hrane, ona vrši pritisak na sfinkter jednjaka, zadužen da hranu potiskuje naniže. Kada je previše hrane, taj mišić ne uspeva da obavi svoj posao i kiselina iz želudca se podiže u jednjak, što nazivamo refluks. Refluks osećamo kao gorušicu. Zbog unosa velikih porcija hrane, može doći do bolova u stomaku i zatvora.
Bogata hrana
Praznična trpeza sadrži više masnoća i šećera. Ovo utiče na povećanje telesne težine, masnoće se sporije sagorevaju, a masna i slatka hrana može dovesti do gorušice. Namirnice koje najčešće utiču na refluks su kafa, čokolada, alkohol i kisela hrana.
Nedostatak vlakana
Božićno pečenje, čokoladni kolači, punč, rum... Praznična hrana je zaista ukusna, ali ne sadrži dovoljno vlakana, pa često dovodi do smetnji u probavi i zatvora.
Stres
Iako se ovim mesecima radujemo tokom cele godine, zbog porodičnih okupljanja, dugotrajnog shoppinga, zahtevnih kulinarskih poduhvata i nedostatka vremena, često dolazi do stresa. Kad smo pod stresom, unosimo brzu i nezdravu hranu, te popijemo koju čašicu više. Za probavne smetnje možemo okriviti i stres.
Jedite pametno
Niko od Vas ne očekuje da se odreknete kuvanog vina, omiljenih kolača i hrane u vreme praznika. No, u svemu treba biti umeren, pa tako i u hrani. Jedite mudro i polako. Veličina tanjira je bitna pri doziranju hrane, stoga, hranu poslužite u manjim tanjirima.
Ograničite unos alkohola
Alkohol razdražuje digestivni trakt, slabi otpornost i kognitivne funkcije. Uzrok je probavnih smetnji i viška kilograma.
Vežbajte
U vreme praznika ne zaboravite na fizičku aktivnost. Jutarnjom kardio vežbom pospešićete celodnevno topljenje masnoća, relaksacijom (opuštanjem) umiriti duh, a kretanjem na svežem vazduhu ubrzati i regulisati probavu.
Kompenzujte
Ako uveče sebi dozvolite obilnu večeru ili desert, ujutro jedite zdravu i laganu hranu. Ako niste ljubitelj salata, posegnite za čorbom od povrća.
Butifar
Za regulisanje varenja i probleme kao što su dijareja, zatvor ili refluks, pomaže i dodatak ishrani. Kapsule Butifar sadrže natrijumovu so buterne kiseline (natrijum butirat) koja je zaštićena posebnim patentiranim lipidnim omotačem. Lipidni omotač omogućava kontrolisano oslobađanje natrijum butirata duž celog tankog i debelog dela creva.
Butifar je važan element domaće apoteke jer brzo i efikasno uklanja digestivne probleme, čak i tokom praznika:
Posebno svojstvo Butifara je da sadrži buternu kiselinu, važnu za pravilno odvijanje svih procesa u crevima. Predstavlja izvor energije za ćelije crevne sluznice. Ako je u crevima nema u dovoljnoj količini, dolazi do probavnih smetnji.
Buterna kiselina smiruje i reneriše nadražene crevne resice i omogućava da iz hrane crpimo sve kvalitetne materije, poput vitamina i minerala. Na taj način nam pomaže:
Proizvodi za vas
Možda ćete biti zainteresirani