Alkalna dijeta
Ako ste i vi među onima koji osećaju konstantan umor i prehlađenost, imaju česte glavobolje i bolove u zglobovima i mišićima, grčeve, gastritis ili osećaju nadutost, vreme je da isprobate dijetu koja je osvojila svet.
Alkalna dijeta je miljenica holivudskih zvezda. U potpunosti se razlikuje od svih ostalih dosadašnjih načina ishrane, a temelji se na balansiranju kiseonika i alkalnih, odnosno baznih namirnica.
TOKSIČNOST TELA VODI KA BROJNIM ZDRAVSTVENIM PROBLEMIMA
Ljudsko telo konstantno nastoji da održi visok nivo kiseonika u krvi. Naša krv je, dakle, u ravnoteži, kada je nivo pH vrednosti oko 7,365. Kada je pH vrednost previsoka ili preniska, osećamo se loše.
- Javlja se umor
- Varenje je sporije
- Kilogrami se gomilaju
- Sve to dovodi do raznih bolesti
Istraživanja s početka 20. veka potvrđuju da manjak kiseonika u krvi dovodi do različitih bolesti srca, šećerne bolesti, artritisa, raka itd. Sve više ljudi ima problema sa toksičnošću tela, a većina hrane koju unosima predstavlja izvor kiselina (oksalati). To znači da je apsorpcija kiseonika manja i sve to vodi ka različitim zdravstvenim problemima.
ŠTA JE ALKALNA DIJETA
Alkalna dijeta je bazirana na namirnicama koje ne toksikuju organizam i u telu zadržavaju pH vrednost između 7,35 i 7,45. To su namirnice koje povećavaju količinu kiseonika koji naša krv može prihvatiti. Na taj način gubimo višak kilograma i brinemo za zdravlje. PH vrednosti su uspešni borci protiv bakterija i toksina koji ulaze u naše telo. Pristalice takvog načina ishrane tvrde da alkalna dijeta pomaže pri lečenju različitih bolesti te pri čišćenju jetre i bubrega.
VOĆE I POVRĆE –GLAVNI SASTOJCI ALKALNOG JELOVNIKA
Voće i povrće bi trebalo da budu glavni sastojci alkalnog jelovnika. Trebalo bi da čine 70% hrane koju unosimo.
Jelovnik bi, dakle, trebalo da krase: mladi luk, brokoli, paprika, pečurke, karfiol, patlidžan, blitva, kelj, šargarepa, paradajz, sveži krastavci, vlasac, artičoke, kupus, zelena salata itd.
Voće: avokado, banane, trešnje, kokos, smokve, lubenica
Orašasti plodovi: kesten i badem
Ulja: avokadovo, laneno, kokosovo, susamovo i maslinovo
Žitarice: ječam i ovas
Sveže biljke: peršun, bosiljak, korijander, đumbir
Ostalih 30% ishrane čine oksalati:
- Pšenica i pirinač
- Meso: govedina, svinjetina, riba, piletina i drugi mesni proizvodi
Neke vrste voća: šljive, ananas, avokado, maline, breskve, šipak, brusnica, borovnice, kruške, marelice, mango, narandže
Neki orašasti plodovi: lešnik, orasi, brazilski orasi, kikiriki
Ulje i sirće: bademovo, suncokretovo, ulje repe i balzamovo sirće
Jaja i mlečni proizvodi: jaja, topljeni sir, kravlji sir, sladoled, jogurt, puter, margarin itd.
Dijeta zabranjuje unos čaja, kafe, šećera, gaziranih pića i alkohola.
KAKO DIJETA KORISTI NAŠEM ORGANIZMU
Dijeta bi trebalo da nakon tri dana napuni telo energijom, a da za duži vremenski period smanji glavobolju, nadutost i bolove u mišićima.
Takođe bi trebalo da smanji mogućnost pojave kardiovaskularnih bolesti te da pozitivno utiče na nesanicu.
Dakle, pozitivni efekti ove dijete su zaista brojni.
Proizvodi za vas
Možda ćete biti zainteresirani